Jdi na obsah Jdi na menu
 


CO JE HIP HOP???

Co zpočátku vypadalo jako zoufalý výkřik z černošského ghetta,se stalo jedním z hlavních trendů současné kultury.Řeč je o HIP HOPU.

HIP HOP a KULTURA s ním spojená už dávno není otázkou hudby,ale také úspěšná výdělečná činnost,už dnes nemůže být pochyb.Tahle původně okrajová kultura urazila v AMERICE takový kus cesty,že dnes diktuje nejenom módě,ale celému životnímu STYLU mladých.Začalo to asi takhle.Když v roce 1982 kapela černých raperů RUN DMC na svou desku Rising Hell uplacírovala skladbu My Adidas,která nebyla ničím jiným než RAPERSKOU poctou oblíbené obuvi.RAPER jménem L.L.COOL J. zase z hlavy nikdy nesundal klobouček značky KANGOL s typickým klokanem v logu.Přibližně v té době se na vrcholu popularity začalo objevovat stále více hiphopových kapel jako BEASTIE BOYS nebo PUBLIC ENEMY oblečených do plandavých džínů a hudební stanice MTV konečně přiznala,že doba glamourových osmdesátek je nenávratně pryč.

CO K HIPHOPU PATŘÍ???

KULTURA ČERNÉHO GHETTA-KULTURA ULICE-STREET=HIP HOP

Součástí HIP HOPU je RAPPING(MCing) a DJing(MIXING A SCRATCHING).Dále BREAKDANCE a GRAFFITI tyto 4 prvky tvoří HIP HOP,potom ještě BEATBOX.Počáteční kulturní hnutí vzniklo (většina zakladatelů byli Afroameričani) v NY v roce 1970.Dalo by se říct že RAPEŘI mají písničky jako ,,položivotopisy",příběhy často beletrické formy.V HIP HOPU jsou 2 hlavní historické éry.-OLD SCHOOL HIP HOP ERA(1970 do 1985),která už byla zpočátku HIP HOPU a THE GOLDEN AGE OF HIP HOP(1985 do 1993),která je opevněna zvuky východního a západního pobřeží.Dále je už moderní éra-vzestup GANGSTA RAP a G-FUNK. ČUS!

L.L.COOL J.-muž,který stál na úplném začátku úspěšných zásnub obchodu a HIPHOPOVÉ KULTURY.

HIP HOP LOOK:

Jak vypadá hiphopový outfit?

-volné oblečení o několik čísel větší

-basketbalový dres,který sahá pod kolena

-baseballová kšiltovka otočená 45 stupňů doprava

-šátek nebo bandana pod čepicí

-volné džíny,které visí na bocích a shrnují se na kotnících

-velurové teplákové soupravy

-na nohou nezavázané tenisky Adidas nebo Timberland

-šperky,nejlepší je zlato a diamanty,náramky,náhrdelníky,řetězy s kříži,hodinky obkládané diamanty,brilianty v zubech.

ROZLIŠOVÁNÍ HIP HOPU

  • GANGSTA RAP

Je to druh rapu,který byl populární hlavně v devadesátých letech minulého století.Jeho součástí bývají tvrdé a násilné texty,často mířené proti policii.Jeho tvůrci jsou,nebo byli často v rozporu se zákonem.Později někteří zbohatli natolik,že se mohli živit RAPEM a nepotřebovali dělat pouliční byznis(pasáky,drogový dealery...) a stali se z nich slavní RAPEŘI jako třeba DR.DRE,SNOOP DOGG a DALŠÍ.Duše gangstera v nich ale zůstala a to je vidět také v jejich textech.

  • POP-RAP

POP-RAP je další prvek v HIP HOPU.Beaty a rýmy při silné melodii hooks,obvyklá struktura pop-songu.Je často méně agresivní narozdíl od jiných druhů rapu.

RAPEŘI POP-RAPU:NELLY,MC HAMMER,VANILLA ICE,J-KWON,BOW WOW,KRIS KROSS.....

  • LATIN RAP

Není to stejnorodý hudební styl,ale spíše doba která pokrývá celou HIPHOPOVOU muziku zaznamenanou latinsky(jako latinský hip hop,španělský hip hop).

PŘ.FAT JOE,CYPRESS HILL

FREESTYLE

  • FREESTYLE RAP-je to přísná řeč,RAP,který je v momentě hotový,žádný text předtím se neskládá.RAPER popisuje svoji situaci,a různé okolnosti
  • FREESTYLE BATTLES-jsou to obvykle soutěže kde rapeři soutěží mezi sebou formou Freestyle rapu.FREESTYLE BATTLING je vyjádřen mnoha formami v RAPOVÉ kultuře,např.populární film 8MILE,kde EMINEM freestyle rapem chce získat peníze a RESPEKT.

BATTLE RAPPERS:BIG L,CASSIDY,CHESTER P,EYEDEA,JIN,JUICE.

HISTORIE HIP HOPU

Ukázkově postmoderní kultura černošské a hispánské městské mládeže. Vznikla v 70. letech v New Yorku. V základu se skládá ze čtyř elementů - graffiti, breakdance, dýdžejingu a rapu (pro rap se často úžeji používá právě výraz hip hop). Rap začal jako improvizovaná pouliční poezie rytmicky recitovaná do koláže cizích nahrávek diska, funku, soulu a r'n'b, ale i rocku, inovativně spojovaných na místě z gramodesek dýdžejem. Technická nenáročnost, zábavnost i provokativnost, vzestup etnických menšin v USA a autenticita vyjádření jejich situace vedly ke globálnímu rozšíření hip hopu, vlivu na dominantní západní kulturu a rozlišení do mnoha podžánrů.
Cílem cenzorů je násilný, sexuální, mizogynní, homofonní a drogami nabitý gangsta rap; méně klišovitou tradici udržují alternativy zdůrazňující původní sociální a politické uvědomění a distanc od materialismu, šovinismu či rasismu. S hudbou se rozšířil i jako životní a módní styl (zejména volné oblečení odvozené z basketbalu a baseballu).

HIP HOP V ČECHÁCH

V Česku v posledních dvou letech je hip hop nejdynamičtějším segmentem hudebního trhu; důkazem budiž srpnový festival Hip Hop Kemp. Proniká do oficiální kultury už i skrze velká vydavatelství. Knižní nakladatelství Labyrint chystá hiphopovou čítanku (hip hop je nyní nejzajímavějším oborem veškeré české slovesnosti), mluví se o opeře. Scéna, důsledně ignorující rozdělení Československa a ideologicky vedená především časopisem Bbarák a serverem boombap.cz , se silně vymezuje vůči "komerčním" formám hip hopu.

HIP HOP A MÉDIA

Potenciálu, který v sobě český hiphop skrývá, si samozřejmě všimla i média. Z původního fanzinu Bbarak vyrostl regulérní časopis zaměřený na vše, co s hiphopem souvisí. Žánr se samozřejmě zabydlel také v mnoha dalších hudebních titulech a rozhovory s graffiti umělci a nejznámějšími domácími interprety přinášejí už i společenské magazíny.

Na hudební stanici Óčko můžete sledovat novinky ze světa hiphopu každé úterý od 23:00 v pořadu Hip Hop Don´t Stop (dříve 5.Element), připravovaný výše citovaným Affrem. Speciální pořad To Da Beat Yo! Zařadil do svého programu (každé liché pondělí v měsíci) také dramatirgicky jinak tragický Čro 6. Stranou nezůstala ani komerční rádia, např. zmíněný Cutdem a OMAR připravují každé úterý od 22,hod. pořad backspin pro Bonton Radio Deejay.

Virtuálnímu světu českého hiphopu kraluje web www.bbarak.cz s množstvím nových zpráv, rozhovorů a recenzí. S odstupem jej sleduje server www.hiphop.cz, který má i svůj slovenský ekvivalent www.hiphop.sk .